Jak przełamać strach przed tańcem – 4 proste sposoby

Strach przed tańcem to częsty problem wśród ludzi. Może mieć on wiele przyczyn. Nie jest to jednak sytuacja bez wyjścia, przez którą będziemy musieli unikać wszelkich tanecznych spotkań! Jest wiele skutecznych metod, które mogą nam pożegnać się z tym problemem. Oto 4 z nich.

1. Metoda małych kroczków

Najłatwiejsza i najbezpieczniejsza jest metoda małych kroczków. Niezależnie od tego, czego się boimy, możemy to przełamywać, zaczynając od małych wyzwań. Wraz z postępem czasu będziemy mogli dźwigać sobie poprzeczkę tak, aby w finalnym efekcie pozbyć się strachu przed tańcem. Jeśli boimy się zbłaźnić przy dużej grupie osób, np. na sporej imprezie to przyszykujmy się odpowiednio do tego wydarzenia. Wcześniej możemy umówić się w małej grupie przyjaciół na tańce, tam będziemy czuli się bezpiecznie i nabierzemy pewności siebie. Później możemy wyruszyć w jakieś małe publiczne miejsce, gdzie ludzie tańczą, by finalnie móc bez strachu brać udział nawet na ogromnych dyskotekach bądź imprezach.

2. Kurs tańca

Często paraliżuje nas strach przed tańcem, ponieważ kiepsko tańczymy (lub tylko tak się nam wydaje przez niską samoocenę) lub dlatego że wcale nie potrafimy tańczyć. W takiej sytuacji całkiem naturalne jest, iż wzbraniamy się przed pląsami na parkiecie. Idealny na te wszystkie problemy będzie odpowiedni kurs tańca, na który możemy się zapisać. Nie będziemy czuli się głupio, ucząc się tańczyć wśród innych osób, które także nie mają doświadczenia. Będziemy mieli własne bezpieczne miejsce, w którym będziemy mogli rozpocząć eksperymenty pod okiem wprawionego specjalisty. Najlepsze w tym będzie to, że nie tylko przełamiemy na kursie strach przed tańczeniem, ale również nauczymy się samego tańca na wysokim poziomie.

3. Rzucenie się na głęboką wodę

Nie jest to metoda zalecana wszystkim, chociaż niektórzy ludzie właśnie w taki sposób najlepiej przełamują strach. Rzucenie na głęboką wodę polega na tym, że jeśli boimy się tańczyć to… zróbmy to wśród mnóstwa ludzi na sporej imprezie tanecznej. Często po przełamaniu się zobaczymy, iż to wszystko, czego się baliśmy, nigdy się nie wydarzyło. Nikt nie umarł, gdy zaczęliśmy tańczyć, my nie zginęliśmy od tego, iż nas taniec nie był doskonały a co więcej: nagle się okazało, że to wszystko jest jakieś takie przyjemne.

4. Psychoterapia

Nie ma strachu przed tańcem, którego nie da się przełamać. W ostateczności można zgłosić się po pomoc do psychoterapeuty, który nam pomoże go przełamać. Czasami przyczyną takiego silnego lęku może być jakieś przykre zdarzenie bądź trauma z przeszłości. Takie coś warto przepracować pod okiem zawodowca. Pokrzepiające jest to, iż nawet najtrudniejsze przypadki z ogromnym lękiem mogą go w końcu przełamać, używając do tego celu odpowiednich narzędzi!