Jak samodzielnie nauczyć się tańczyć walca wiedeńskiego?

Nauka tańca, szczególnie towarzyskiego, to nie lada wyzwanie. Czy można nauczyć się go samodzielnie? Jak jak nauczyć się tańczyć walca wiedeńskiego?

Walc wiedeński – sztuka dla fanów tańca standardowego

Walc wiedeński należy do grupy tańców standardowych. Po raz pierwszy został oficjalnie wprowadzony na salony w roku 1815, w Austrii, stąd jego nazwa. Współcześnie występuje zarówno w wersji turniejowej, czyli wykonywanej przez pary startujące w zawodach tańca towarzyskiego, jak również użytkowej. Wiele par wybiera ten własnie rodzaj tańca na swój pierwszy podczas wesela. Jest to bardzo wdzięczny i pozwalający pokazać się nawet osobom, które nie miały wcześniej do czynienia z tańcem towarzyskim. Część osób wybiera naukę układu w profesjonalnej szkole tańca. Można jednak nauczyć się tańczyć samodzielnie, znając tylko najważniejsze podstawy rytmiczne oraz kroki podstawowe.

Podstawy nauki tańca wiedeńskiego

Rozpoczynając samodzielną naukę tańca wiedeńskiego przede wszystkim należy wybrać dobrą muzykę i nauczyć się kroków podstawowych. Warto wiedzieć, że tempo tego tańca jest szybsze niż wersji angielskiej (3/4) i wynosi 56 – 60 taktów na minutę. Kroki rozlicza się równo, rytmicznie 1. 2. 3 w dość szybkim tempie. Krok podstawowy w przód stawiany jest od pięty, na boki wykonuje się na całych podeszwach, zaś do tyłu rozpoczyna się od palców. Dodatkowo wykonywane są obroty (w prawo oraz w lewo) oraz fleckerl (również w obu kierunkach). Znajomość tych kroków podstawowych pozwala stworzyć już prosty układ. Tańcząc w parze należy pamiętać także o właściwej postawie, tzw. ramie, w której partnerzy utrzymują kontakt ze sobą. Ważne jest właściwe ustawienie ciała, szczególnie rąk i głowy. Bardzo istotne są także płynność ruchu, brak unoszenia i opadania (które występuje w walu angielskim) oraz szybkie i dynamiczne wirowania.

Pomoce ważne przy nauce tańca wiedeńskiego

Żeby dowiedzieć się jak tańczyć walca można skorzystać z podpowiedzi dostępnych w internecie (rozmaite filmiki zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych), książek lub poradników. Muzyka do tańca walca wiedeńskiego dostępna jest na wielu nośnikach. Można z powodzeniem dobrać odpowiednią dla siebie melodię, która będzie pasować do potrzeb. Jedną z najbardziej znanych wersji jest “Nad pięknym modrym Dunajem” i inne utwory Straussa. Można również wykonać własną aranżację nowoczesnej melodii z dostosowaniem tempa do walca wiedeńskiego. Trzeba pamiętać także o właściwym stroju – przy ćwiczeniach wskazany jest wygodny, dobrze przylegające do ciała (dla pań polecane są zwiewne spódnice), zaś do występu elegancki smoking i suknia balowa. Ważne jest także właściwe obuwie dla tańców standardowych.