Jak tańczyć poloneza?

Polonez jest uroczystym tańcem, inaugurującym niektóre imprezy, takie jak np. studniówka. Na pytanie – jak tańczyć poloneza? Odpowiedzieć możemy krótko – bardzo prosto. Wbrew wszechobecnej opinii i strachu młodych ludzi przed tym wzniosłym dla nich wydarzeniem – stosując kilka zasad i zapamiętując podstawowe ruchy i zachowania jesteśmy w stanie świetnie opanować poloneza.

Podstawowe ruchy w polonezie

Partnerzy stoją obok siebie, są do siebie zwróceni przodem, mężczyzna z lewej strony kobiety. Od strony wewnętrznej podają sobie ręce i unoszą je do przodu, a partner nieustannie trzyma dłoń kobiety. Prawą ręką natomiast partner trzyma u boku, a partnerka lekko w dół i w skos, oboje mają ręce lekko cofnięte. W pierwszym takcie, na „raz” para lekko ugina kolana. Kobieta wyciąga do przodu prawą stopę, a mężczyzna lewą. Na „dwa” wykonujemy ten sam ruch, lecz zamieniamy nogi. Na „trzy” powtarzamy pierwszy ruch.

W drugim takcie na „raz” mężczyzna rozpoczyna ruch lewą nogą, a kobieta prawą. Na „dwa”, zmieniamy nogi, a na „trzy” powtarzamy początkowy ruch.

W trzecim takcie krok wygląda jak w takcie pierwszym. Powtarzamy, licząc takty w następujący sposób: 1, 2, 3, 2, 2, 3, 3, 2, 3.

Ukłon tancerza wykonaj na „raz”. Krok do przodu lewą nogą, a ręce zachowaj  wzdłuż tułowia. Następnie krok prawą do lewej nogi, ręce niezmiennie, a głowę trzymaj pochyloną. Na „trzy” prostujemy się. Tancerka natomiast wykonuje ukłon przodem, w kierunku tańca. Najpierw krok do przodu, następnie dostawienie nogi uginając kolana i unosząc ręce delikatnie na zewnątrz w skos lub w bok. Ostatnim ruchem partnerka się prostuje, a ręce trzyma tak samo.

Tańcząc poloneza – para kroczy za parą. Powinno to wyglądać jak kolumna, stojąca jedna za drugą na środku sali. Jedna para kieruje się w prawo, a następna w lewo. Prowadzi ostatnia para, a kolumna kroczy dalej. W pewnym momencie, na znak tancerze obracają się i w ten sposób para ostatnia staję się pierwszą i zaczyna prowadzić.

Figury w polonezie

W polonezie wyróżnić możemy kilka figur, które dowolnie ze sobą łączymy. Tancerze idą środkiem, para za parą, rozchodzą się w prawo i lewo. Mogą się minąć, tworząc tzw. most. Pary łączą się w czwórki, tworzą kółeczka, duże koło, a nawet węża. Poloneza tańczymy w dwóch głównych pozycjach. Partnerka opiera lewą dłoń o prawą dłoń partnera lub mężczyzna podaje kobiecie lewą dłoń i otacza ją prawym ramieniem. Jedną z najprostszych i najpowszechniejszych figur jest „młynek”. Zależy od ustawienia tancerzy, np. tańczący podają sobie prawą rękę, a lewe ręce są uniesione. Para krąży dookoła siebie, w lewo lub prawo.